top of page

Čemu se vyhnout (a na co si dávat pozor), pokud máte Tarlovovy cysty?

- Pacienti s Tarlovovými cystami by neměli zvedat či tahat těžké předměty (či se jakýmkoliv podobným způsobem přehnaně namáhat) - takové aktivity totiž zvyšují tlak mozkomíšního moku. Cysty se tímto způsobem mohou i v některých případech zvětšovat a pacienti při těchto aktivitách mohou pocítit zintenzivnění symptomů, které by neměli ignorovat. Problémem může být i ohýbání (je vhodnější jít do podřepu než stát a ohýbat se směrem dolů) anebo různé namáhavé kroucení.

- Pacienti s Tarlovovými cystami by se měli vyhýbat pádům. Pády mohou spustit a/nebo zhoršit symptomy Tarlovových cyst a mohou být obzvlášť nebezpečné pro pacienty, kteří mají velké Tarlovovy cysty, které způsobují kostní erozi, kvůli které je křížová kost (a/nebo obratle) následně ztenčená a křehčí.

- Pacienti s Tarlovovými cystami by se dle některých měli také vyhýbat chiropraktikům a možná i příliš intenzivním masážím (například hloubkové masáže), což potenciálně může vyvolat takzvaný "flare up" (zhoršení) symptomů.

- Pacienti s Tarlovovými cystami by neměli delší dobu v kuse sedět - to totiž zvyšuje tlak na křížovou kost, ve které se Tarlovovy cysty nejčastěji nachází. Je vhodné střídat polohy (pokud je to tedy v pacientových schopnostech a možnostech) - na chvíli vstát a trochu se procházet a/nebo si lehnout. Při sezení je prý vhodné podložit si/mít dostatečnou oporu pro lýtka - to prý dle některých lékařů může pomoci. Pacientům také pomáhají různé sedáky (například takzvaný "coccyx pillow", který může trochu ulevit kostrči).

- Pacienti s Tarlovovými cystami by také neměli delší dobu v kuse stát a chodit - to totiž zvyšuje tlak mozkomíšního moku a někteří pacienti tak mohou zaznamenat zhoršení symptomů při delším stání/chůzi. Je vhodné si tedy občas dávat přestávky, když cítíte, že je to potřeba (například si vždy na pár minut lehnout).

- Pacienti s Tarlovovými cystami by měli být opatrní s medikacemi, u kterých je známo, že zvyšují tlak mozkomíšního moku. To může potenciálně zhoršit problémy spojené s Tarlovovými cystami.

- Některým pacientům s Tarlovovými cystami mohou dělat problémy epidurální steroidní injekce (nervové blokády, epidurály pro porod, lumbální punkce, myelografie a zjednodušeně jakékoliv procedury spojené se zasahováním do páteřního kanálu, především v místě cysty) - ty potenciálně mohou u některých pacientů zhoršit symptomy (a cysty se mohou někdy také zvětšit). U takových procedur je vhodné zvážit benefity a rizika.

Obecně by se dalo říci, že by se pacienti měli snažit vyhýbat takovým aktivitám (anebo modifikovat takové aktivity), které jim výrazně zhoršují symptomy - a naopak věnovat se takovým aktivitám, které jim nepřitěžují anebo naopak ulevují. Každý pacient to může mít trochu jinak (například každý může mít trochu jinou nejbolestivější polohu a trochu jinou úlevovou polohu).

bottom of page